שאלות פוליגרף נפוצות

מעטים האנשים שלא נתקלו במהלך חייהם הבוגרים בצורך בבדיקת פוליגרף. אם לצורכי עבודה, במטרה ליישב סכסוך, או בהליך משפטי – "בדיקת האמת" נמצאת בכל מקום. אך כמה מאיתנו יודעים כיצד עובדת בדיקת הפוליגרף, מהי מידת האמינות שלה, והאם היא בכלל קבילה משפטית? כדי לעשות קצת סדר, ריכזנו את כל התשובות לפניכם.

כמה זמן אורכת בדיקת פוליגרף?

משך בדיקת הפוליגרף משתנה בהתאם לסוג הבדיקה אותה אנו מבצעים. בדיקות קבלה לעבודה ובדיקות נאמנות עורכות כ-45 דקות. לעומת זאת, בדיקות הנוגעות לעניינים פרטיים יכולות להימשך כשעתיים.

מהי עלות הבדיקה?

גם במקרה הזה קיים שוני בין סוגי הבדיקות. מחירן של בדיקות קבלה לעבודה ובדיקות נאמנות לעובדים נע בטווח של בין 350 ל-500 ש"ח, בעוד שעלות בדיקה פרטית נע בין 900 ל- 1500 ש"ח. כמובן שכל מקרה נבחן לגופו, ומומלץ תמיד ליצור קשר עם המשרד המבצע לקבלת ייעוץ מלא והצעת מחיר מותאמת אישית.

מתי מקבלים את תוצאות הבדיקה?

באופן רשמי מקבלים את תוצאות הבדיקה עד 24 שעות לאחר שבוצעה. בפועל, ברוב המקרים התוצאות מתקבלות כבר באותו היום.

האם בדיקת הפוליגרף קבילה בבית משפט?

בעולם המשפט האזרחי ובבתי הדין לענייני משפחה, יכולות תוצאותיה של בדיקת הפוליגרף לשמש כראייה קבילה. זאת, בתנאי שהנבדק הסכים לעבור את הבדיקה מרצונו החופשי, וחתם בכתב-ידו על הצהרה לפיה הוא מסכים כי תוצאות הבדיקה תשמשנה כראייה במשפטו. לעומת זאת, בעולם המשפט הפלילי תוצאות הפוליגרף אינן יכולות לשמש כראייה בבית המשפט, ועורך הדין או המשטרה אינם רשאים לדווח לשופט על בדיקות פוליגרף שנערכו טרם המשפט מחשש להטיית תוצאותיו. יחד עם זאת, חשוב לציין שניתן להשתמש בבדיקת פוליגרף לצרכי חקירה פלילית.

עד כמה אמינה בדיקת הפוליגרף?

מחקרים מראים כי מידת אמינותה של בדיקת הפוליגרף נעה בין 85% ל-98%. בהקשר הזה חשוב לזכור כי הגורמים הקריטיים ביותר במידת הצלחתה של הבדיקה הינם מקצוענותו וניסיונו של חוקר הפוליגרף, ולא המכונה עצמה!

האם אפשר "לתחמן" את מכשיר הפוליגרף או את הבדיקה עצמה?

כאמור, מידת האמינות של הבדיקה תלויה במידת המיומנות של הבודק. אפשר לנסות להטות את תוצאות הבדיקה, אך ברוב המוחלט של המקרים ניסיונות אלו יסתיימו בכישלון. כך למשל, צריכתם של אלכוהול ושל סמים מסוגים שונים טרם הבדיקה עלולים לשבש את ערכי המדדים אשר מציגה המכונה, כמו גם ניסיונות מכוונים לשיבוש התהליך מצד הנבדק. עם זאת, חוקר פוליגרף מנוסה יידע לעצור בזמן את הבדיקה כאשר יזהה תוצאות ומדדים סותרים הנובעים מנטילתם של חומרים כאלו ואחרים, או מניסיון מכוון של הנבדק לתמרן את התוצאות. בנוסף, חשוב לזכור כי כל ניסיון מסוג זה יתפרש בדרך כלל כהתנהגות שלילית בפני המעסיק או מקבל הדו"ח.

האם לחץ הוא גורם המשפיע על תוצאות הבדיקה?

לחץ אינו גורם המשפיע על תוצאות הבדיקה. בעזרת שיחה מקדימה עם הנבדק ובאמצעות שאלות ספציפיות במהלך הבדיקה, אנו יודעים לנטרל את השפעותיו של הלחץ על תוצאותיה.

האם בדיקת הפוליגרף כואבת?

בדיקת הפוליגרף אינה כואבת בשום צורה או דרך, ולא משנה מה גילו או מינו של הנבדק.

האם כל אדם יכול לעבור את בדיקת פוליגרף?

כל אדם מעל גיל 14, אשר יש ביכולתו להבין את משמעות הבדיקה, שמצבו הנפשי והפיסי מאפשרים זאת, ושחותם מרצונו החופשי כי הוא מאשר לעבור את הבדיקה, יכול להיבדק בבדיקת פוליגרף.

האם יש הכנות מסוימות טרם ביצוע הבדיקה?

אין צורך לבצע שום הכנה מוקדמת לפני בדיקת פוליגרף.

בואו ניפגש

מילאו את השדות בטופס ואחזור אליכם בהקדם

2 + 5 = ?

פרטים ליצירת קשר

 כתובת : ברקוביץ' 4, ת"א | טלפון : 072-3303370
דוא”ל :info@barpoly.co.il 

Scan the code
דילוג לתוכן